Dzień Patrona celebrowaliśmy w tym roku w miejscu historycznym, z wyjątkowym klimatem – w sali kolumnowej dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim, noszącej imię Edwarda Stachury.
Na naszą uroczystość przybyli goście: Krystyna Sobczak – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Delegatura we Włocławku, Waldemar Bartczak – przewodniczący Rady Gminy Aleksandrów Kujawski, Emilia Grzanka – Sekretarz Miasta Aleksandrów Kujawski, Jolanta Stolarska – zastępca kierownika Gminnego Zespołu Obsługi Szkół, Dorota Kalinowska – córka bratanicy Marii Danilewicz Zielińskiej, Małgorzata Wdowczyk – była dyrektor Szkoły Podstawowej w Stawkach, przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie Kujawskim, rady rodziców oraz kół gospodyń ze Stawek, Odolionu i Nowego Ciechocinka.
Na tle artystycznie wykonanej dekoracji (dzieło Kamili Drużyńskiej) po przemówieniach dyrektor szkoły Karoliny Linek, wizytator Krystyny Sobczak oraz sekretarz Emilii Grzanki publiczność obejrzała spektakl słowno-muzyczny poświęcony Patronce szkoły, Marii Danilewicz Zielińskiej i ukochanym przez nią Kujawom. Część artystyczna (wg scenariusza Anny Stanek, z piosenkami i choreografią tańców autorstwa Doroty Stanickiej) to wspólne dzieło polonistek Danuty Olejnik i Anny Stanek, nauczycielki muzyki Doroty Stanickiej oraz sporej rzeszy zdolnych uczniów z naszej szkoły.
Przedstawienie zaczęło się od wiersza, dzięki któremu mogliśmy wyobrazić sobie panią Marię – taką, jak była opisywana we wspomnieniach Jej gości z Feijo. Recytatorki po powiedzeniu swojej kwestii wkładały czerwone róże do wazonu przed portretem pani Marii.
Przedstawiciele klasy siódmej przy pomocy prezentacji multimedialnej przedstawili, jakie przedsięwzięcia zrealizowała nasza szkoła, aby uczcić dwudziestą rocznicę śmierci Patronki. Było to wykonywanie ilustracji i zakładek do książek, inspirowane opowiadaniami Autorki, “żywe fotografie” – dopasowywanie własnego wizerunku do zdjęć pani Marii z różnego okresu Jej życia, dorysowywanie fragmentów zdjęć, spotkania wzbogacające wiedzę o Patronce, udział w konkursie literackim Jej imienia – “Słowo i tożsamość”, rajd rowerowy śladami Marii Danilewicz Zielińskiej po powiecie aleksandrowskim, opracowanie ulotki dotyczącej trasy, wykonanie prezentacji multimedialnej o Marii Danilewicz Zielińskiej – która, podobnie jak ulotka o trasie rowerowej, była rozdawana gościom uroczystości.
Później z Feijo “zjechaliśmy” na Kujawy, w świat piosenek, radości i sentymentu za minionym światem, istniejącym już tylko na kartach opowiadań Marii Danilewicz Zielińskiej.
Relacje słowem i obrazem – Anna Stanek
Ciąg dalszy relacji nastąpi…