19 maja 2023 roku Salę Patrona naszej szkoły odwiedziła pani Małgorzata Wdowczyk – była nasza Pani Dyrektor- która przyjęła zaproszenie i w interesujący sposób zaprezentowała sylwetkę i dorobek literacki Marii Danilewicz Zielińskiej – Patronki szkoły.

W sali pod opieką nauczycieli zgromadzili się uczniowie klas II, III, IV, V, którzy w czasie prelekcji przypominali sobie i pogłębiali wiedzę o Patronie swojej szkoły. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych. Prelegentka wystąpienie dostosowała do poziomu uczniów, przekazując im wybrane informacje o Tej wyjątkowej Osobie, jej dokonaniach oraz najbliższych. „Kiedyś syn podrzucił mi Rzeczpospolitą, w której był artykuł podpisany imieniem i nazwiskiem autorki: Maria Danilewicz Zielińska, aleksandrowianka. Tekst mnie zachwycił i od tamtej chwili rozpoczęła się moja przygoda z Panią Marią, którą osobiście odnalazłam w dalekiej Portugalii” – mówiła pani Małgosia. Dopełnieniem jej słów był obraz w postaci prezentacji.

Prowadząca przyniosła też książkowe wydanie z 1902 roku „Mojego Pisemka”, w którym to w dzieciństwie zaczytywała się Marysia, a którego fragmenty przeczytała uczniom. Ponadto dzieci poznały mnóstwo ciekawostek o swojej Patronce, wśród których znalazła się anegdota o jej „portugalskich kotach”.

Spotkanie okazało się bardzo owocne. Uczniowie dziękując pani Małgorzacie Wdowczyk za ciekawą lekcję o „kobiecie z kurzu”, poprosili o kolejne spotkanie. Życiorys i działania Marii Danilewicz Zielińskiej są tak obszerne, że uczniom potrzebne będzie jeszcze nie jedno, ale kilka takich wizyt. W tym dniu również „kochane dzieci Pani Marii napisały do Niej liściki, uwieczniając w ten sposób miłe słowa płynące z ich gorących serduszek”.

Danuta Olejnik