Rajd był jednym z elementów szkolnych obchodów 20. rocznicy śmierci Patronki szkoły. Przejechaliśmy obok miejsc, które wiążą się z panią Marią – albo poprzez biografię, albo treść opowiadań. Ponieważ uczestnikami rajdu byli uczniowie klas piątych, długość trasy została dostosowana do ich możliwości. Opiekunami byli: Hanna Kaźmierczak, Sławomir Mańkowski i Anna Stanek.
Ze szkoły udaliśmy się na dawną stację kolejową w Odolionie, by skonfrontować jej opis z opowiadania “Za szybą” ze stanem współczesnym. Następnie podziwialiśmy ciągnącą się przez cały Łazieniec wystawę zdjęć na Łazienieckim Festiwalu Fotografii. Zatrzymaliśmy się przy lokomotywie, gdzie uczniowie dowiedzieli się o tym, dlaczego tu stoi i o odbywających się corocznie spotkaniach poetyckich “Biała Lokomotywa”. Odwiedziliśmy także dom Edwarda Stachury, przeczytaliśmy tablicę informacyjną, i to była okazja, by zauważyć, co łączy poetę z Marią Danilewicz Zielińską (Nagroda Kościelskich, uzyskana dzięki staraniom pani Marii).
Kolejny przystanek to Aleksandrów Kujawski – dworzec i tory kolejowe. Tu znów czytaliśmy fragmenty “Za szybą”, podobnie jak przy zrujnowanym domu dzieciństwa Marii Danilewicz Zielińskiej, gdzie mieściła się w początku XX wieku pierwsza apteka Aleksandrowa i okolicy. Prowadził ją Wilhelm Markowski. Oczywiście pojechaliśmy także na cmentarz, gdzie jest pochowana Patronka, i zapaliliśmy znicze.
Deszcz uniemożliwił nam leśne buszowanie wokół Tążyny – gdzie małą Marysia chodziła na spacery, ale Służewa sobie nie darowaliśmy. Przy kościele przeczytaliśmy fragmenty opowiadania “Od Tążyny”, a później przekonaliśmy się nad jeziorem, że część jego opisu jest nadal aktualna, ale po dworku Wodzińskich i po bożnicy nie został nawet ślad.
Wróciliśmy cali i zadowoleni, choć mocno zmęczeni.
Anna Stanek