5 maja uczniowie z klas drugich (2 a i 2 b) wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Janiej Góry, aby poznać dziedzictwo polskiej wsi. Wioska chleba położona jest w urokliwym miejscu wśród pól, lasów i jezior.

Na początku wyprawy uczniowie poznali legendę oraz historię ,,Luppo”. Potem dokładnie prześledzili drogę ,,od kłosów zboża do bochenków pachnącego chleba”. Następnie uczestniczyli w warsztatach pieczenia chleba. Podczas zajęć dzieciom towarzyszyły cztery panie gospodynie, które udzielały wskazówek w trudnej lekcji pieczenia.

Potem uczniowie udali się na ścieżkę edukacyjną ,,Stracha pokonamy, chleba nie oddamy”, na której spotkali: Gospodarza, Strażnika Soli, Ognia, Wody oraz Stracha Polnego. Wyprawa po produkty potrzebne do wypieku chleba była pełna trudnych zadań do wykonania. Strażnik Ognia przygotował dla wszystkich słodkie podpłomyki.

Nie zabrakło też czasu na ruch i rozrywkę. Na ,,Wesołej Łączce” drugoklasiści aktywnie uczestniczyli w starych i nowych zabaw terenowych. W konkursie na rozróżnianie rodzajów zbóż przedstawiciele klas wykazali się dużą wiedzą zdobytą podczas zajęć.

Gospodarze poczęstowali uczestników kiełbaską z ogniska i bułeczką. Pachnący i chrupiący chleb, który dzieci upiekły, zabrały ze sobą. Niezapomniane doznania edukacyjne podczas przygody na polskiej wsi pozostaną w pamięci uczniów na długo!!!